آزمایشگاه مکانیک سیالات

سرپرست: دکتر غلامحسین پوریوسفی
کارشناس: مهندس محمدرضا حسینی
 
تاریخچه و معرفی
آزمایشگاه مکانیک سیالات در سال 1397 در سوله‌ی مجتمع آزمایشگاهی و کارگاهی به مساحت تقریبی 120 مترمربع افتتاح و راه‌اندازی گردید.
اهداف تأسیس
درس مکانیک سیالات یکی از جمله دروس مهم و کاربردی مهندسی مکانیک و هوافضا بوده که معمولاً در سال‌های دوم و سوم دانشگاه برای دانشجویان ارائه می‌شود. از جمله منابع اصلی و معروف برای این درس می‌توان به کتاب‌های مکانیک سیالات نگارش استادان «فاکس» و «وایت» و «شمیز» اشاره نمود که ترجمه‌ی آن‌ها نیز به فارسی موجود می‌باشد و در اکثر دانشگاه‌های جهان و ایران تدریس می‌شوند. از جمله دروس مصوبی که برای تجربه و آموزش عملی مفاهیم درس مکانیک سیالات برای دانشجویان در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی وجود دارد، می‌توان به آزمایشگاه مکانیک سیالات، مکانیک سیالات تجربی و اندازه‌گیری جریان سیال اشاره نمود.
زمینه فعالیت
به طور کلی درس آزمایشگاه مکانیک سیالات مشتمل بر انجام حدود سیزده آزمایش مختلف شامل آزمایش‌های دبی‌سنجی، پمپ سانتریفیوژ، افت فشار در لوله‌ها، ضربه‌ جت، مرکز فشار هیدرواستاتیکی، فن گریز از مرکز، جریان گردابی، توربین فرانسیس، توربین پلتون، کاویتاسیون، ضربه‌ی قوچ، سرریز و کانال باز و همچنین آزمایش تونل باد می‌باشد که از این میان حدود هشت آزمایش برای دانشجویان در هر نیمسال تحصیلی ارائه می‌شود.
تجهیزات
- دستگاه‌های اندازه‌گیری دبی، سرعت، فشار، دما، نیرو و گشتاور
- انواع مولتی‌متر
- سیستم‌های اینورتر (کنترل دور)
- دورسنج
- توان سنج الکتریکی
- انواع پمپ‌ها و فن‌ها
- الکتروموتور تک‌فاز و سه‌فاز
خدمات قابل ارائه به دیگر دانشگاه‌ها و صنایع
- خدمات آموزشی
- ارائه درس آزمایشگاه مکانیک سیالات
شماره تماس با آزمایشگاه: 73064402
تاریخ به روز رسانی:
1401/07/02
تعداد بازدید:
996