ماده 18

برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری درباره چگونگی و زمان حذف و اضافه، حذف اضطراری درس­ها، اعلام و ثبت نمره و تاریخ تجدید نظر طبق شیوه نامه اجرایی مصوب شورای آموزشی دانشگاه انجام می‌گیرد و در قالب تقویم آموزشی سالانه تحصیلی به اطلاع دانشجویان می‌رسد.

تبصره 1. دانشجو می‌تواند در صورت اضطرار و به شرط نداشتن غیبت بیش از حد مجاز قبل از اقدام به حذف، در مهلت حذف اضطراری (بنا بر تقویم آموزشی دانشگاه)، تنها یک درس نظری را با تأیید گروه آموزشی حذف کند (حذف اضطراری)، به شرط آن‌که تعداد واحدهای باقیمانده دانشجو در آن نیمسال تحصیلی کمتر از 12 واحد نشود. این بند شامل درس­های نظری-عملی و عملی نمی­ شود.

تبصره 2. درصورت تشخیص موجه­ بودن غیبت در جلسه امتحان به دلایل پزشکی (با تأیید پزشک معتمد دانشگاه)، با رأی شورای دانشکده، درس مطابق با شیوه ­نامه امتحانات، حذف پزشکی می‌شود. در سایر موارد (مانند فوت بستگان درجه یک) تقاضای دانشجو در صورت تایید شورای دانشکده برای بررسی به عنوان مورد خاص از طریق سامانه آموزشی دانشگاه میسر می ­باشد. درصورت حذف پزشکی، رعایت حد نصاب کف واحد در طول نیمسال تحصیلی برای دانشجو الزامی نیست ولی نیمسال تحصیلی مذکور به عنوان یک نیمسال تحصیلی کامل در سنوات تحصیلی محسوب می‌شود.

تبصره 3. در صورتی که دانشگاه به هر دلیل با حذف واحدهای درسی دانشجو موافقت کند و این امر منجر به کاهش تعداد واحدهای دانشجو از حد نصاب شود، آن نیمسال به عنوان یک نیمسال کامل جزو سنوات تحصیلی وی محسوب می­شود. چنانچه در این نیمسال، دانشجو میانگین کمتر از 12 را کسب کند آن نیمسال جزو مشروطی محسوب نمی­شود و همچنین در صورت کسب میانگین بالای 17 مشمول تبصره 2 ماده 17 نمی­شود.

تبصره 4. در صورت اخذ مجدد درس موضوع این ماده و عدم تائید عذر موجه دانشجو توسط دانشگاه، پرداخت هزینه برای دانشجوی مشمول آموزش رایگان جهت اخذ مجدد این درس، توسط هیئت امنای دانشگاه تصمیم ­گیری می­شود.

تبصره 5. در شرایطی که دانشجو در یک نیمسال تحصیلی مشروط بی‌اثر شود، برای محاسبه میانگین مؤثر، میانگین نیم‌سال تحصیلی مذکور با میانگین نیمسال یا نیمسال­های تحصیلی بعدی (تا رسیدن به حدنصاب حداقل واحد) جمع و میانگین‌گیری می‌شود، درصورتی که میانگین تجمعی این نیمسال­های تحصیلی کمتر از 12 باشد، یک نیمسال تحصیلی مشروط برای دانشجو منظور خواهد شد.

تبصره 6. معیار انتخاب واحد در نیمسال تحصیلی بعد از محاسبه مشروط تجمعی، میانگین آخرین نیمسال تحصیلی با تعداد واحد مجاز (به غیر از دوره تابستان) می­باشد.

تاریخ به روز رسانی:
1402/07/04
تعداد بازدید:
165
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.