مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد
مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، در روز 27 شهریور 1402، در پردیس ملاصدرا برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با حضور دکتر محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، در روز 27 شهریور 1402، در پردیس ملاصدرای دانشگاه برگزار گردید.

دکتر زلفی گل ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر ایران اسلامی و آرزوی سلامتی برای مدافعان امنیت کشور، در مورد دلیل تودیع دکتر کریمی مزرعه شاهی گفت:  ایشان پس از چند مرتبه مراجعه به بنده، از ما خواست تا بابت کسالتی که برایشان پیش آمده و با توصیه پزشک باید بدور از هرگونه استرس باشند از بنده عذر مسئولیت خواست، بنابراین ما نیز با عدم رضایتی که داشتیم به درخواست ایشان پاسخ مثبت دادیم و برای ایشان آرزوی سلامتی داریم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه گفت: از دکتر کریمی مزرعه شاهی پرسیده بودم تا آرزوی خود نسبت به دانشگاه خواجه نصیر را بیان کنند که ایشان بلافاصله فرمودند من آرزو دارم بتوانم دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی را تجمیع کنم و برای اینکار از هیچ زحمتی دریغ نکردند و با پیگیری های ایشان طرح تجمیع این دانشگاه جزو مصوبات دولت قرار گرفت و همینطور اجازه تهاتر سازه ها نیز به این دانشگاه تعلق گرفت و الگویی برای بقیه داتشگاهها شد که نتیجه مدیریت توانمند ایشان بود.

زلفی گل گفت: کمیته انتصابات ما 9 نفر هستند که برای انتصاب روسای جدید دانشگاهها گزینه های مختلف را بررسی به ما معرفی میکنند، کمیته انتصابات در بین گزینه های مورد تحقیق آقای دکتر شاهانی را به ما معرفی نمود که ما از ایشان برنامه های مورد نظر خود را برای دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برای 4 سال آینده را دریافت کردیم، خوشبختانه ایشان برنامه ای جامع الاطرافی را ارائه نمودند که امیدواریم در این دوره اتفاقات خوبی برای این دانشگاه پیش رو باشد.

وی در مورد وظایف رئیس موفق در دانشگاهها گفت: یک رئیس دانشگاه که فقط اتاق خود را بشناسد نباید انتظار پیشرفت در امور را داشته باشد، لذا رئیس دانشگاه باید کارهای داخلی دانشگاه را بیشتر به معاونان بسپارد و خود فرایندهای بیرونی دانشگاه را مدیریت کند، با سازمانهای مختلف تأثیرگذار ارتباط فعال برقرار کند، هرچه در این مسیر جدی تر باشد او موفق تر و ماندگارتر است، ما شاهد بودیم که در همین مدت کوتاه نیز، دکتر شاهانی پیگیر رفع چند مشکل مهم دانشگاه بوده است، یکی از آن مشکلات پیگیری مصوبه هیأت دولت در سفر به استان تهران بود که بابت آن با استاندار تهران آقای فخاری جلسه ای داشتیم و تقریباً دستور رسیدگی و انجام تمام خواسته های ما توسط ایشان صادر شد، قول واگذاری زمین جهاد کشاورزی که کنار پردیس شهید رضایی نژاد است را از ایشان گرفتیم، قول دیگر همکاری ایشان در جریان تهاتر ساختمان های دانشگاه خواجه نصیر بود که بنا شد ایشان با درج در کمیسیون ماده 5 به این ساختمانها ارزش تجاری بدهند و اینها به تلاش دکتر شاهانی بستگی دارد.

دکتر زلفی گل در مورد ارتقاء بودجه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی گفت: هر دانشگاهی که اراده کرده بودجه خود را ارتقاء بدهد با پیگیری های خود توانسته به نتایج مطلوبی برسد، توزیع بودجه بر اساس شاخص های قانونی است، اما اگر اعتبارات دانشگاه تکافی نیازها را نمیکند، پیگیری رئیس دانشگاه حرف اول را میزند و مراجعه به تمام اشخاص موثر در اولویت اهمیت است.

وی گفت: برای اساتید جوان نیز اعتبارات ویژه و قابل توجهی را در نظر داریم وزیر علوم در پایان سخنان خود اذعان داشت: اکثر دانشگاهها حق التدریس و حق التحقیق ماهانه است اما تعجب کردم که در جلسه هیات امنا چرا دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی از سال 99 بدهکار است، بنابراین در موضوع اعتبارات هر نامه ای نیاز است دانشگاه خواجه نصیر ارسال کند، تا امضا و پیگیری کنیم، امسال تمام انرژی خود را بابت تامین اعتبارات دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی خواهیم گذاشت، ضمن اینکه بزودی اعتبار تجهیزاتی هم برای دانشگاه تخصیص خواهیم داد.

امیررضا شاهانی ضمن تبریک حلول ماه ربیع الاول و اعیاد پیش رو گفت: شاخصهای کیفیت دانشگاه در بین مجموعه های پایشگر در سطح بین المللی 6 شاخص مهم است، اعم از: کیفیت دانشجویان ورودی، کیفیت اعضای هیات علمی، کیفیت زیرساختها و منابع دانشگاه، کیفیت بازدهی آموزش، کیفیت پژوهش دانشگاه و کیفیت خروجی های دانشگاه (دانش آموختگان) است که ما تلاش میکنیم در تمامی این شاخصه ها در مسیر پیشرفت و ارتقاء باشیم، البته باید یک گزینه دیگر را نیز به 6 شاخص مذکور اضافه کرد با عنوان "ارتقاء فضای فرهنگی" که باید بیش از پیش به آن پرداخت.

دکتر شاهانی در ادامه به برنامه های کلان خود و سپس برنامه های چند ساحتی برای دانشگاه پرداخته و گفت: ما باید به فرایندی برسیم که بتوان ذیل آن یک نظام یکپارچه سنجش و ارزیابی کیفیت را برای دانشگاه تدوین نمود و بتوان تمامی فعالیت های دانشگاه را در این نظام مورد سنجش و ارزیابی قرار داد.
وی در مورد تجمیع دانشگاه ضمن تشکر از زحمات دکتر کریمی مزرعه شاهی در این مسیر گفت: این موضوع از اولویت های بسیار مهم دانشگاه است، درست است که ریاست سابق اقدامات مهمی را در مسیر تجمیع به انجام رساند اما این موارد کافی نیست و ما باید حتما به سمت تجمیع کامل دانشگاه برویم و برای این مهم برنامه های خاصی داریم، به همین جهت جلسات متعددی با مسئولان ذیربط از جمله شهردار محترم و استاندار عزیز داشته ایم، تا جایی ک هفته گذشته همراه وزیر محترم علوم در خدمت استاندار بودیم چرا که طبق مصوبه دولت محترم سیزدهم استانداری محترم تهران موظف شده است که زمین دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی را بابت تجمیع فراهم کند.

سرپرست دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در مورد ارزش افزایی و مولد سازی گفت: ما به دنبال ارتقاء کاربری ساختمانهای دانشگاه به تجاری هستیم که ان شاءالله در صورت حصول نتیجه و در زمان مناسب اخبار آن منتشر خواهد شد، اما فایده این ارزش افزایی، این است که ما امکان تسریع در امر مهم تجمیع را خواهیم داشت.
شاهانی در مورد هدایت دانشگاه به سمت رفع نیازهای کشور گفت: انگیزه خانواده دانشگاهی خواجه نصیر اعم از استاد و دانشجو و همیار همین بوده و هست، بنابراین ما به دنبال اتصال به صنایع مهم کشور و انعقاد تفاهم نامه های کلان در راستای رفع نیازهای کشور عزیزمان هستیم، از جمله آنها میتوانم به انعقاد تفاهم نامه با ستاد کل نیروهای مسلح که طلیعه کار ماست، اشاره کنم.

وی در موضوع ارتقاء دانشگاه در رتبه بندی های بین المللی گفت: ابتدا لازم است که ما در رتبه بندی های داخلی و خارجی جایگاه خود را حفظ کنیم و سپس آن را ارتقاء بدهیم و برای همه این موارد برنامه خواهیم داشت.

ایشان در مورد تدوین برنامه راهبردی 25 ساله دانشگاه نیز گفت: ما باید برای تمام امور خود افق 25 ساله را در نظر بگیریم و بر اساس آن برنامه راهبردی را ترسیم کنیم، پس ما برای این کار برنامه ریزی جدی کرده ایم.
دکتر شاهانی در ادامه به موضوع تأمین مسکن اعضای هیأت علمی و کارکنان اشاره نمود و گفت: متأسفانه دانشگاه خواجه نصیر از بابت امور رفاهی بسیار ضعیف است، دولت و مجلس و وزارت محترم هم بسیار بر این موضوع تأکید دارند، بنابراین ما برای این موضوع برنامه داریم از جمله اینکه ما دو زمین داریم که پیگیر دریافت حمایت مسئولان ذیربط جهت ساخت مسکن اساتید و کارکنان هستیم، البته نه در قالب متولی گری، بلکه جهت آمادگی زمینها و واگذاری آن به پرسنل...

سرپرست دانشگاه ضمن اشاره به بدهی 130 میلیاردی دانشگاه در حین تحویل گفت: بنده دانشگاه را با 130 میلیارد بدهی تحویل گرفتم و در حال پرداخت بدهی ها هستیم، ما حتی از سال 99 بدهی حق التدریس و حق التحقیق داشتیم و بدهی به پیمانکار غذا داریم، با حمایت وزیر باید بودجه دانشگاه 3 برابر شود چرا که دانشگاه پراکنده هزینه های زیادی را متحمل میشود.

وی گفت: آموزش هم به نظر بنده باید پژوهش محور باشد، ما به آموزشهای مهارتی و کارآفرینی حتما توجه ویژه داریم و تلاش میکنیم بخشی از بودجه را در مسیر بروز رسانی آزمایشگاهها کنیم.

ایشان در مورد شورای برنامه ریزی دانشگاه گفت: در شورای برنامه ریزی دانشگاه تغییراتی خواهیم داشت و از حضور متخصصان و مدیران صنعتی هم در شورا بهره خواهیم برد، به همین سبب این امکان فراهم میشود که خروجی های دانشگاه یا دانش آموختگان با سهولت بیشتری به صنعت متصل شوند.

دکتر شاهانی در همین راستا به تفاهم نامه سایپا بابت بورسیه دانشجویان و دانشگاه فرهنگیان اشاره نمود.

شاهانی در ادامه ضمن تقاضا از وزارت علوم بابت همکاری در تامین بودجه جهت ارتقای آزمایشگاهها و کارگاهها گفت: ما برای ارتقای آزمایشگاهها و کارگاهها برنامه جدی داریم و باید مشکلات آنها را مرتفع کنیم.

سرپرست دانشگاه در مورد ارتقاء کیفیت پژوهش دانشگاه و فعالیت های فناورانه گفت: با برنامه و همینطور با کمک اساتید بزرگوار به سمت صنایع و پروژه های صنعتی خواهیم رفت، در همین راستا نویدی به جامعه دانشگاهی خواجه نصیر میدهم که با حمایت مقام عالی وزارت مصوبه ای تصویب شد که چارت اصلی دانشگاه را تغییری دادیم و یک معاونت جدید با عنوان معاونت فناوری و دانش بنیان را بزودی راه اندازی خواهیم کرد.

امیررضا شاهانی در مورد پارک علم و فناوری دانشگاه وعده داد: راه اندازی پارک علم و فناوری از اولویت های جدی ماست.

شاهانی بابت ارتقاء فرهنگی دانشگاه در جهت نیل به اهداف دانشگاههای اسلامی گفت: کار فرهنگی مقدم بر بحثهای انضباطی است و باید بابت این برنامه های هفتگی داشته باشیم.

در ادامه به برخی برنامه های فرهنگی خود اشاره نمود از جمله: ارتباط پدرانه اساتید و دانشجوها، راه اندازی اردوهای علمی و سیاحتی، ایجاد فضای گفتگوی آزاد اندیشانه، افزایش وفاق و همدلی اساتید و کارکنان و...

سرپرست دانشگاه ضمن اشاره به برنامه های خود بابت ارتقای کیفیت اعضای هیأت علمی به مواردی همچون جذب اساتید علمی و متعهد و حفظ ایشان اشاره نمود.

شاهانی در ادامه خبرنگاران را مورد خطاب قرار داد و گفت: این جفاست که استاد دانشگاه و معلم را نجومی بگیر بدانیم.
ایشان در پایان سخنان به برخی دیگر از برنامه های خود همچون آموزشهای ضمن خدمت و... کیفیت زیر ساختها، تأمین خوابگاهها و زمین برای خوابگاههای متاهلی، همکاری با شهرداری و استفاده از امکانات رفاهی آن، افزایش تعاملات بین المللی، ارتقاء سطح مدیریتی دانشگاه و اولویت انتقال سازمان مرکزی در طرح تجمیع اشاره نمود.

همچنین در ادامه این مراسم حجة الاسلام والمسلمین محمد طهماسبی مسئول نمایندگی نهاد رهبری دانشگاه صنعتی خواجه ‌نصیرالدین طوسی گفت: برخی دانشجویان گلایه دارند که دانشگاه آنها را برای تولید مقاله تحت فشار می‌گذارد، بنابراین آنان فرصت کافی برای ارتباط با صنعت ندارند.

وی تصریح کرد: بنده از وزیر علوم درخواست می‌کنم برای حل مشکل مقاله محوری برای تعیینوضعیت اساتید و فعالیت‌های دانشجویان چاره اندیشی کند.

حجة الاسلام والمسلمین طهماسبی بیان کرد: همچنین از وزیر علوم تقاضا می‌کنم هر چه سریعتر طرح تجمیع سازی دانشگاه صنعتی خواجه ‌نصیرالدین طوسی را به اتمام برساند، چرا که پراکندگی دانشکده‌ها باعث دوری خانواده این دانشگاه شده است.
 
 
 
 
تاریخ:
1402/06/27
تعداد بازدید:
2004
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:21
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الكترونيكي شما
شماره تلفن
توضيحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
كد امنيت