بودجه فعلي دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي براي فعاليت هاي بين المللي ناكافي است
رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي: با توجه به تعيين تكليف بودجه دانشگاه‌ها و اختصاص بودجه جديد دانشگاه‌ها اين بودجه كفايت فعاليت‌هاي فعلي دانشگاه را نمي‌دهد
رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي: با توجه به تعيين تكليف بودجه دانشگاه‌ها و اختصاص بودجه جديد دانشگاه‌ها اين بودجه كفايت فعاليت‌هاي فعلي دانشگاه را نمي‌دهد.

به گزارش روابط عمومي؛ به نقل از صدا و سيما؛ علي خاكي صديق در نشست خبري عصر امروز در سالن همايش‌هاي سازمان مركزي دانشگاه صنعتي خواجه نصير الدين طوسي برگزار شد، افزود: براساس يك مقايسه و تطبيقي ميان وضعيت دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي در قبل از انقلاب و بعد از انقلاب نشان مي‌دهد كه دانشگاه گسترش چشمگيري داشته است.

وي گفت: اين توانمندي‌ها نشان مي‌دهد كه پژوهشگران دانشگاه‌هاي ما توان بالايي براي توسعه علمي دارند.

خاكي صديق افزود: هم اكنون تعداد دانشجويان شاغل به تحصيل در دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي 7 هزار و 300 نفر است كه 3 هزار و 180 نفر در مقطع كارشناسي، 3 هزار و 400 نفر در مقطع كارشناسي ارشد و 720 نفر در مقطع دكتري مشغول تحصيل هستند همچنين 92 نفر از دانشجويان كارشناسي ارشد در دوره‌هاي مشترك فعاليت دارند.

وي با بيان اينكه 647 دانشجوي الكترونيكي در اين دانشگاه مشغول به تحصيل هستند، گفت: همچنين در دانشگاه ما 75 دانشجوي خارجي مشغول به تحصيل هستند كه 34 نفر در مقطع كارشناسي، 22 نفر در مقطع كارشناسي ارشد و 19 نفر در مقطع دكتري هستند.

خاكي صديق افزود: 316 عضو هيأت علمي در مرتبه استاد تمام، دانشيار، استاديار و مربي در اين دانشگاه مشغول فعاليت هستند و 17 استاد وابسته بين المللي در اين دانشگاه فعاليت دارند.

رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي با بيان اينكه قبل از انقلاب اغلب دانشجويان اين دانشگاه در مقاطع كارشناسي و كارداني بوده اند، گفت: در قبل از انقلاب تنها 6 رشته تحصيلي در اين دانشگاه وجود داشت و هم اكنون تعداد رشته‌هاي تحصيلي به 15 رشته تحصيلي رسيده است.

وي افزود: دانشجويان در 45 رشته در مقطع دكتري و در 71 رشته در مقطع كارشناسي ارشد مشغول تحصيل هستند.

وي با اشاره به فعاليت اين دانشگاه در بخش آموزشي گفت: سه محور محتوا و روش‌هاي آموزش، خدمات آموزشي، كيفي سازي و بحث منابع انساني از محور‌هاي مورد تأييد و تأكيد در حوزه آموزشي است كه ما در بحث آموزش، نوآوري در محتوا را مد نظر قرار داده ايم و نيازمند روش‌هاي نو در رشته‌هاي مهندسي هستيم تا كارگاه‌هاي نوآوري در اين زمينه شكل گيرد.

خاكي صديق با بيان اينكه فعاليت دانشگاه به سمت مهارت افزايي و مهارت آموزشي در حال توسعه است، افزود: در همين راستا تأسيس دفتر مهارت‌هاي آموزشي مهندسي در دستور كار قرار گرفته است كه بايد طرح مهارت افزايي در بين دانش آموختگان شكل و توسعه بيشتري يابد.

رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي به فعاليت‌هاي اين دانشگاه در حوزه پژوهش و فناوري اشاره كرد و گفت: ارتقا كمي و كيفي پژوهش يكي از دغدغه‌هاي دانشگاه است و طرح‌هاي پژوهشي دانشگاه با محوريت حل مسأله در صنعت­ در دستور كار قرار گرفته است همچنين فعاليت پژوهشگران اين دانشگاه بايد در راستاي كارآفريني باشد.

وي در ادامه با بيان اينكه تعداد طرح‌هاي صنعتي در دهه 60 كمتر از 10 مورد بوده است، افزود: هم اكنون تعداد طرح‌هاي ارتباط با صنعت دانشگاه به 312 مورد رسيده است و شاهد رشد چشمگيري در اين عرصه هستيم و در همين راستا فعاليت بين المللي سازي دانشگاه در دستور كار قرار دارد.

خاكي صديق با بيان اينكه تعداد اعتبارات طرح‌هاي جاري با صنعت دانشگاه 54 ميليارد تومان است، گفت: در حوزه فناوري تعداد شركت‌هاي مراكز رشد 33 مورد، شركت‌هاي دانش بنيان 11 مورد و تعداد هسته‌هاي فناور دانشجويي 20 مورد است.

وي با بيان اينكه تأليفات دانشگاهي يكي از دست آورد‌هاي مهم دانشگاه در چهل سال گذشته بوده است، افزود: در سال 62 تعداد كل كتاب‌هاي مربوط به رشته‌هاي فني و مهندسي دو مورد بود و در دهه 60 به 28 عنوان كتاب رسيد و در چند سال اخير به 350 عنوان كتاب رسيده است.

رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصير در ادامه به تعداد مقالات بين المللي دانشگاه اشاره كرد و گفت: در اوايل دهه 60 هيچ آماري از مقالات بين المللي دانشگاه وجود نداشت؛ در سال 68 تنها 4 مقاله بين المللي، در سال 70 تنها 8 مقاله بين المللي و 7 بهمن 97 براساس بررسي‌هاي صورت گرفته 11 هزار و 69 مقاله بين المللي از سوي پژوهشگران اين دانشگاه در پايگاه اسكوپوس به چاپ رسيده است.

وي افزود: هم اكنون دغدغه اصلي روي كيفيت­ كتاب‌هاي انتشاراتي دانشگاه است كه بايد بر اساس شاخص‌هاي علم ­سنجي اين كتاب‌ها منتشر شود.

خاكي صديق در ادامه به رسالت دانشگاه در يك دهه اشاره كرد و گفت: آموزش و تربيت نيروي انساني كارآمد خلاق و اخلاق مدار، توسعه پژوهش‌هاي علمي در حوزه علمي و خدمات رساني به سمت جامعه و برطرف سازي نياز‌هاي جامعه از جمله رسالت‌هاي اصلي دانشگاه محسوب مي‌شود.

رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي با بيان اينكه پژوهش‌هاي كاربردي با محوريت حل مساله بايد هم به سمت مهارت افزايي هم به سمت توسعه دانشگاه نسل سوم باشد، افزود: در همين راستا دانش آموختگان دانشگاهي بعد از فراغت از تحصيل شناسايي مي‌شوند تا مشخص شود در چه بخشي از جامعه مشغول فعاليت هستند و آيا در پيدا كردن شغل دچار مشكل هستند يا نه؟

وي گفت: هنوز تا رسيدن به جايگاه واقعي دانشگاه نسل دو و سه خيلي كار وجود دارد و با دانشگاه نسل چهار خيلي فاصله داريم كه بايد مشكلات ساختاري در اين راستا برطرف شود.

خاكي صديق با بيان اينكه در توسعه روابط بين الملل بحث تردد ميان دانشگاه‌ها بسيار مهم تلقي مي‌شود­، افزود: بايد به اين مسأله توجه شود همچنين بايد به وضعيت ارز و مبادلات ارزي توجه ويژه شكل گيرد زيرا همين موارد با توجه به وضعيت فعلي كشور موجب شده فعاليت ميان دانشگاه‌ها در عرصه بين الملل با سختي شكل گيرد.

رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي گفت: بودجه كنوني براي فعاليت‌هاي بين المللي دانشگاه كافي نيست و با توجه به وضعيت تحريم كشور، ورود و ارتباطات بين المللي با دانشگاه‌هاي ايران با مشكلاتي روبه رو شده است و ما بايد بتوانيم با توجه به اعتمادسازي اين مشكلات را تا حدي برطرف كنيم.

وي افزود: در خصوص آخرين وضعيت تجميع دانشگاه يك تجربه تلخ در دو سال گذشته در سوهانك رخ داده كه در نهايت آن بخش را دانشگاه آزاد اسلامي گرفته است.

رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي گفت: كل طرح سوهانك 800 ميليارد تومان هزينه در برداشت كه قرار بود در آن زمان تا حدي از اين مبلغ را دولت به دانشگاه بدهد در نهايت اين زمين به دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي نرسيد.

خاكي صديق افزود: هم اكنون مذاكراتي با وزارت دفاع صورت گرفته و مقرر شده يك قطعه زمين كه براي وزارت دفاع است به دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي داده شود كه طي هفته‌هاي آينده آخرين اخبار در اين مورد اعلام مي‌شود.

رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي گفت: با توجه به اينكه دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي در آستانه 100 سالگي قرار دارد اميدواريم جزو 200 دانشگاه برتر قرار بگيريم. 
تاریخ:
1397/11/23
تعداد بازدید:
16
منبع:
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.