۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۹ اسفند
افزايش 50 درصدي بودجه پارك‌هاي فناوري/حمايت بخش خصوصي از شركت‌هاي دانش‌بنيان قانونمند شود
نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي ايران از افزايش 50 درصدي بودجه پارك‌هاي علم و فناوري در سال 98 خبر داد و گفت: حمايت بخش خصوصي از شركت‌هاي دانش‌بنيان بايد قانونمند شود.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي ايران از افزايش 50 درصدي بودجه پارك‌هاي علم و فناوري در سال 98 خبر داد و گفت: حمايت بخش خصوصي از شركت‌هاي دانش‌بنيان بايد قانونمند شود

به گزارش روابط عمومي؛ به نقل از ايسنا، علي نوبخت حقيقي در آئين جشن پژوهش و تجليل از پژوهشگران برگزيده دانشگاه صنعتي خواجه‌ نصيرالدين طوسي كه امروز در اين دانشگاه برگزار شد، ابتدا به برخي چالش‌ها در امر پژوهش پرداخت و توضيح داد: برخي از مهمترين چالش‌ها در اين عرصه شامل نقش پررنگ دولت در تامين منابع مالي و كمرنگ بودن نقش بخش خصوصي مربوط به توجه كافي به طرف تقاضاي علم و فناوري، نبود ساز و كارهاي لازم در بخش‌ها، سازمان‌ها و بنگاه‌هاي اقتصادي براي تشخيص توانايي‌هاي پژوهشي و بهره برداري از آنها و عدم شناسايي نيازمندي‌هاي پژوهشي و مديريتي آن است.

وي همچنين برخي ديگر چالش‌ها در اين عرصه را نقد نظام ارزيابي اثربخش سياست‌هاي پژوهش در توسعه فناوري، كمبود سرمايه‌گذاري خطرپذير براي تامين بودجه و ضعف مشتري‌گرايي و تقاضا محوري عنوان كرد.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي ايران سپس به برخي راهكارها در اين زمينه پرداخت و تشريح كرد: از جمله اين راهكارها كه در لايحه بودجه 98 و برنامه ششم توسعه نيز ترتيب داده شده، مي‌توان به حمايت دولت از تعاملات بين‌المللي مراكز پژوهشي و فناوري، پشتيباني بهره‌گيري از ظرفيت بنگاه‌هاي بزرگ براي كاربست محصولات دانش بنيان و ورود آنها به بازار، جلوگيري از افت شتاب توليد علم كشور، حمايت از صادرات محصولات دانش بنيان، حمايت از گسترش و توسعه پارك‌هاي علم و فناوري به منظور شكل‌گيري شركت‌هاي نوپا و تسهيل فعاليت‌هاي تجاري‌سازي، اولويت مسائل پژوهشي به پروژه‌هاي مساله محور در راستاي تامين مالي پژوهش، ارتقاي توانمندي مديران پژوهشي و انتخاب مديران خودباور به توليد ملي براي هدايت مجموعه‌هاي پژوهشي اشاره كرد.

نوبخت حقيقي ضمن تاكيد بر ضرورت خودكفايي دانشگاه‌ها و انتقاد از وصول بخشنامه‌هاي متحدالشكل به آنها، خاطرنشان كرد: اگر دست دانشگاه به طرف دولت دراز باشد ديگر دانشگاه نيست، بلكه مدرسه است. اين در حاليست كه دانشگاه با پژوهش خلق ثروت مي‌كند و از اين لحاظ بايد در جايگاه خود قرار گيرد.

وي در همين زمينه با بيان اينكه دانشگاه بايد در روز مبادا خلق ثروت كند، اظهار كرد: اكنون روز مبادا فرا رسيده و آن هم روزي است كه سياست‌هاي جهاني كشور ما را منزوي كرده است.

نماينده مردم تهران در مجلس ضمن تاكيد بر ضرورت جهت دار كردن علم به سمت رفع حاجات ملت، انقباض بودجه‌اي سال 98 را يادآور شد و افزود: خبر خوب آنكه بودجه پارك‌هاي علم و فناوري 50 درصد افزوده شده است.

نوبخت حقيقي در پايان با اشاره به اينكه بخش خصوصي آنطور كه بايد و شايد از شركت‌هاي دانش‌بنيان حمايت نمي‌كند، گفت: اين حمايت بايد قانونمند شود.

تاریخ:
1397/09/28
تعداد بازدید:
24
منبع:
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.