بيانيه روساي دانشگاه‌هاي سطح يك كشور درباره خروج آمريكا از معاهده برجام و حمايت از سياست اصولي دولت جمهوري اسلامي ايران
بيانيه روساي دانشگاه‌هاي سطح يك كشور درباره خروج آمريكا از معاهده برجام و حمايت از سياست اصولي دولت جمهوري اسلامي ايران

در آستانه ورود انقلاب اسلامي به پنجمين دهه از حيات پر بركت خود، رئيس جمهور آمريكا در اقدامي يكجانبه، از توافق‌نامه برجام كه بر اساس اراده جهاني و براي برون‌رفت از يك چالش بزرگ بين‌المللي و به دنبال تعامل سازنده ايران با جهان به صورت يك توافق الزام‌آور به تصويب شوراي امنيت رسيده بود، خارج شد. هر چند تغيير مداوم سياست‌هاي راهبردي آمريكا با تغيير دولت‌ها در آن كشور، امري آشنا در عرصه سياست جهاني است، خروج اين كشور از برجام اما، به‌راستي نشانه‌اي آشكار از سياست‌هاي استكباري و عدم پايبندي به تعهدات امضا شده رئيس جمهور آمريكا بود كه با پاسخ منطقي و مدبرانه دولت جمهوري اسلامي ايران با توجه به رهنمودهاي مقام معظم رهبري رو به رو شد و حسن تعامل و ايفاي تعهد بين‌المللي كشورمان را بر همگان آشكار ساخت. بي‌شك تاريخ، حقيقت آشكار در اين رويداد را در حافظه جهانيان ثبت خواهد كرد.

ما روساي دانشگاه‌هاي سطح يك كشور ضمن تقبيح اقدام ناشايست و غيرمتعارف رئيس جمهور آمريكا در متعهد نبودن به برجام، با توجه به مسئوليت ملي و اجتماعي خود، ضمن تقدير از كوشش‌هاي خستگي‌ناپذير دستگاه ديپلماسي كشور، حمايت خود را از موضع مدبّرانه و هوشيارانه رئيس جمهور محترم اعلام داشته و تمامي ظرفيت علمي، پژوهشي و فرهنگي اين دانشگاه‌ها را همچون گذشته در خدمت اهداف ملي قرار خواهيم داد تا ملت بزرگ ايران بتواند از فرصت تازه‌اي كه در سايه برجام بدون آمريكا فراهم شده، استفاده نمايد و تهديدهاي احتمالي ناشي از خروج اين كشور از اين معاهده بين‌المللي كاهش يافته و كم‌اثر گردد.

بي‌شك تدابير دولت با حمايت مردمي، انسجام ملي را تقويت نموده و اميد و پويايي را در جامعه افزايش خواهد داد. همچنانكه دانشگاه‌هاي سطح يك نيز تمامي تلاش خود را به كار خواهند گرفت تا در مسير توسعه و پيشرفت كشور خللي وارد نشده و رشد و تعالي علمي و فرهنگي كشور تداوم يابد. بي‌شك مواضع مدبرانه نظام كه با رهنمودهاي مقام معظم رهبري اعلام شده است، همراهي جامعه جهاني را در پي خواهد داشت و موجب شكوفايي اقتصادي و اجتماعي بيش از پيش ايران و برقراري صلح و ثبات بيشتر در عرصه بين‌الملل خواهد شد. جامعه دانشگاهي كشور نيز با حضور فعالانه در حوزه هاي عمومي و پشتيباني فكري در حوزه‌هاي تخصصي در تحقق چنين اهدافي از هيچ كوششي فروگذار نخواهد كرد.

در پايان از يكايك نخبگان علمي و دانشگاهي جهان به‌ويژه استادان و پژوهشگران اروپا و آمريكا انتظار دارد در مقابل يك جانبه‌گرايي و رفتار نامتعارف رئيس جمهور آمريكا، كه سرمايه اجتماعي جهانيان و ميراث تمدن بشري را مورد تهديد قرار داده است، واكنش شايسته‌اي نشان دهند؛ چرا كه چنين رفتارهايي نه‌تنها حقوق يك ملت بلكه حقوق همه شهروندان جامعه جهاني را به‌ويژه در زمينه ارتباطات و تعاملات آزاد علمي، دانشگاهي و فرهنگي و اجراي معاهدات بين‌المللي با خطر و محدوديت روبرو خواهد ساخت.

همچنين انتظار مي‌رود ساير كشورهاي عضو معاهده نيز با انجام تعهدات خود در برجام به حسن نيت دولت جمهوري اسلامي ايران پاسخ داده و در مقابل يك‌جانبه‌گرايي دولت آمريكا ايستادگي نمايند.

سيد حسن صدوق، رئيس دانشگاه شهيد بهشتي

سيداحمد معتمدي، رئيس دانشگاه صنعتي اميركبير

محمدرضا پورمحمدي، رئيس دانشگاه تبريز

محمدتقي احمدي، رئيس دانشگاه تربيت مدرس

هوشنگ طالبي، رئيس دانشگاه اصفهان

محمد كافي، رئيس دانشگاه فردوسي مشهد

علي خاكي صديق، رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصير الدين طوسي

محمود فتوحي، رئيس دانشگاه صنعتي شريف

حسين سليمي، رئيس دانشگاه علامه طباطبائي

سيدمحمود مدرس هاشمي، رئيس دانشگاه صنعتي اصفهان

حميد نادگردان، رئيس دانشگاه شيراز

جبارعلي ذاكري، سرپرست دانشگاه علم و صنعت ايران

محمود نيلي احمدآبادي، رئيس دانشگاه تهران

تاریخ:
1397/02/23
تعداد بازدید:
173
منبع:
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.